SLT

David Hudson   Executive Principal   david.hudson@thegainsboroughacademy.org.uk
Anna Leng   Acting Principal   anna.leng@thegainsboroughacademy.org.uk
Matt Boucher   Assistant Principal   matt.boucher@thegainsboroughacademy.org.uk
Megan Jones   Acting Assistant Principal (T&L)   megan.jones@thegainsboroughacademy.org.uk
Donna Marsh   Acting Assistant Principal (Behaviour & Attendance)   donna.marsh@thegainsboroughacademy.org.uk

Pastoral Support

Cheryl Douglas   Head of Year 7   cheryl.douglas@thegainsboroughacademy.org.uk
Mandi Lee   Student Progess Manager Y7   mandi.lee@thegainsboroughacademy.org.uk
Russel shaw   Head of year 8   russell.shaw@thegainsboroughacademy.org.uk
Adeline Marwood   Student Progess Manager Y8   adeline.marwood@thegainsboroughacademy.org.uk
Mark Plaskett   Head of Year 9   mark.plaskett@thegainsboroughacademy.org.uk
Bryony Lockyer   Student Progess Manager Y9   mandi.lee@thegainsboroughacademy.org.uk
Nick Stephenson   Head of Year 10   nick.stephenson@thegainsboroughacademy.org.uk
Jade Marshall   Student Progess Manager Y10   jade.marshall@thegainsboroughacademy.org.uk
Mark Szostak   Head of Year 11   mark.szostak@thegainsboroughacademy.org.uk
Tracey Sweetman   Student Progess Manager Y11   tracey.sweetman@thegainsboroughacademy.org.uk

Student Family Welfare Team

         
Nicola Devine   Student Welfare & Attendance Officer   nicola.devine@thegainsboroughacademy.org.uk
Celeste Wood   Student Welfare & Attendance Officer   celeste.wood@thegainsboroughacademy.org.uk
Frances Oxley   Student Welfare & Attendance Officer   frances.oxley@thegainsboroughacademy.org.uk
Lynne Jones   Safeguarding and Welfare Officer (Medical)   lynne.jones@thegainsboroughacademy.org.uk

SEN / Inclusion

Sally Truseler   SENCO   sally.truseler@thegainsboroughacademy.org.uk
Caroline Blackwell   SEN Administrator   caroline.blackwell@thegainsboroughacademy.org.uk

Teaching Staff

Art

Fiona Henes   Teacher of Art   fiona.henes@thegainsboroughacademy.org.uk
Joanne Cooper   Teacher of Art   joanne.cooper@thegainsboroughacademy.org.uk

English

Anita Gledhill   Directory of English   anita.gledhill@thegainsboroughacademy.org.uk
Leanne Race   Head of English   leanne.race@thegainsboroughacademy.org.uk
Anna Fields   Teacher of English / Head of KS3 English   anna.fields@thegainsboroughacademy.org.uk
Nick Whitton   Teacher of English   nick.whitton@thegainsboroughacademy.org.uk
Natalie Kell   Teacher of English   natalie.kell@thegainsboroughacademy.org.uk
Sally Truseler   Teacher of English   sally.truseler@thegainsboroughacademy.org.uk
Mark Plaskett   Unqualified Teacher of English   mark.plaskett@thegainsboroughacademy.org.uk
Joanna Brannan   NQT of English   joanna.brannan@thegainsboroughacademy.org.uk

Humanities

Joy Buckley   Head of Humanities   joy.buckley@thegainsboroughacademy.org.uk
Keith Ollerenshaw   Head of Geography   keith.ollerenshaw@thegainsboroughacademy.org.uk
Jane Robinson   Teacher of Humanities   jane.robinson@thegainsboroughacademy.org.uk
Nick Stephenson   Teacher of History   nick.stephenson@thegainsboroughacademy.org.uk
Callum Brown   NQT of Humanities   callum.brown@thegainsboroughacademy.org.uk

ICT & Computing

Nigel Richards   Head of IT   nigel.richards@thegainsboroughacademy.org.uk
Mark Bolton   Teacher of IT   mark.bolton@thegainsboroughacademy.org.uk

PSHRE

Cheryl Douglas   Teacher of PSHRE   cheryl.douglas@thegainsboroughacademy.org.uk

Maths

Sarah Cartony   Director of Maths   sarah.carton@thegainsboroughacademy.org.uk
Nathan Schaffer   Second in Dept / Teacher of Maths   nathan.scaffer@thegainsboroughacademy.org.uk
Sally Perry   Teacher of Maths   sally.perry@thegainsboroughacademy.org.uk
Karen Birbeck   Teacher of Maths   karen.birbeck@thegainsboroughacademy.org.uk
Glenn Storey   Teacher of Maths   glenn.storey@thegainsboroughacademy.org.uk
Mark Szostak   Teacher of Maths   mark.szostak@thegainsboroughacademy.org.uk
Zoe Leach   NQT of Maths   zoe.leach@thegainsboroughacademy.org.uk

MFL

Sereina Ashton   NQT of MFL   sereina.ashton@thegainsboroughacademy.org.uk

Physical Education

Chris Mills   Head of PE   chris.mills@thegainsboroughacademy.org.uk
Donna Marsh   Teacher of PE   donna.marsh@thegainsboroughacademy.org.uk
Adam Gibson   Teacher of PE   adam.gibson@thegainsboroughacademy.org.uk
Amy Croson   Teacher of PE   amy.crosonj@thegainsboroughacademy.org.uk

Performing Arts

Megan Jones   Head of Performing Arts   megan.jones@thegainsboroughacademy.org.uk
Sam Bocock   Teacher of Music   sam.bocock@thegainsboroughacademy.org.uk
Ann Hargrave   Teacher of Dance   ann.hargrave@thegainsboroughacademy.org.uk

Science

Gerard Carter   Head of Science   gerard.carter@thegainsboroughacademy.org.uk
Russ Shaw   Second in Dept / Teacher of Science   russ.shaw@thegainsboroughacademy.org.uk
Carl Banyard   Teacher of Science   carl.banyard@thegainsboroughacademy.org.uk
Zoe Eames   Teacher of Science   zoe.eames@thegainsboroughacademy.org.uk
Michael Kirkham   Teacher of Science   michael.kirkham@thegainsboroughacademy.org.uk
Richard Howe   NQT of Science   richard.howe@thegainsboroughacademy.org.uk

Technology

Emma Burley   Teacher of Textiles & Product Design   emma.burley@thegainsboroughacademy.org.uk

Inclusion

Bryan Leng   Director of BASE   bryan.leng@thegainsboroughacademy.org.uk

IT Department

Adrian O'Neill   ICT Network Manager   adrian.oneill@thegainsboroughacademy.org.uk

Facilities

Robert Shippey   Head Caretaker   robert.shippey@thegainsboroughacademy.org.uk